Dian Fossey

Urodziła się w 1932 roku w San Francisco. Ukończyła studia pedagogiczne i rozpoczęła pracę w szpitalu dziecięcym w Kentucky. Na początku lat 60-tych wzięła w banku kredyt by opłacić podróż i po raz pierwszy trafiła do Afryki. Wtedy także nastąpiło jej pierwsze spotkanie z górskimi gorylami. W kwietniu 1966 roku słynny paleoantropolog Louis B. Leakey – ten sam, który patronował pracom nad szympansami prowadzonymi przez Jane Goodall – namówił Dian na realizację jednorocznego grantu naukowego poświęconego badaniom goryli. 19 grudnia 1966 roku Dian Fossey opuściła Amerykę by już na zawsze związać się z górskimi gorylami.

Jej pierwszy obóz został założony w Kongo, ale niepewna sytuacja polityczna zmusiła ją do przeniesienia się do Rwandy, gdzie stworzyła najsłynniejszy ośrodek badawczy Karisoke (1967). Nazwa pochodzi od dwóch gór – Karisimbi, którą można obserwować z obozu i Visoke, na zboczach której zbudowano obóz. Choć Dian nie była absolutną pionierką badań goryli górskich to była pierwszą osobą, która konsekwentnie i przez długi okres czasu obserwowała goryle, ich zwyczaje i zachowania. Była autorką metody rozpoznawania goryli poprzez „odcisk nosa”. Goryle mają unikalne „odciski nosa” podobnie jak ludzie mają unikalne odciski palców. W 1974 obroniła doktorat, który podsumowywał jej prace nad wielkimi małpami człekokształtnymi.

Działalność Dian Fossey nie ograniczała się tylko do obserwacji goryli, ale rozpoczęła także aktywną walkę w ich ochronie. W 1978 roku kłusownicy zamordowali broniącego swojej rodziny Digita, samca-przewodnika stada, które najczęściej obserwowała Amerykanka. Kolejne trzy osobniki z tej rodziny zostały zabite w ciągu następnych sześciu miesięcy, a to doprowadziło do śmierci dalszych dwóch młodocianych goryli. Dla Dian oznaczało to wypowiedzenie wojny kłusownikom. Usuwała sidła, wyprowadzała z parku wypasane tam bydło, wraz ze strażnikami z Karisoke patrolowała okolicę. Powołała fundację (Digit Fund – na cześć sławnego silverbacka), która rozpoczęła zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na ochronę goryli.

W 1980 roku otrzymała stanowisko wykładowcy na Cornell University. W tym czasie napisała książkę „Goryle we mgle”, która przyniosła jej sławę, a gorylom prawdopodobnie zapewniła dużo większą atencję niż wszystkie publikacje naukowe razem wzięte. W 1987 roku na podstawie książki w górach Virunga nakręcono film pod tym samym tytułem z Sigourney Weaver w roli głównej. Film do dzisiaj nic nie stracił ze swojej atrakcyjności. Co najciekawsze, ponoć kiedy aktorka po wielu latach ponownie trafiła do Rwandy wówczas goryle, które grały w filmie od razu ją rozpoznały.

18„Goryle we mgle” wydano w 1983, ale Dian ciągnęło do Karisoke. Po trzech latach przerwy przyjechała do Rwandy w grudniu 1985 roku. Jednak już 27 grudnia znaleziono jej ciało w domku w obozie. Do dzisiaj nie wiadomo kto zamordował Dian Fossey i chociaż można byłoby się spodziewać, że stali za tym miejscowi kłusownicy to istnieje także kilka innych hipotez.
Dian Fossey została pochowana przy cmentarzu goryli, na wysokości prawie 3000 m npm. Jej prosty grób z pamiątkową brązową tablicą sąsiaduje z grobami 20 goryli zamordowanych przez kłusowników. Ostatnia z małp trafiła tu w 2003 roku. Tuż obok Amerykanki jest miejsce pochówku jej ulubionego Digita.

Po jej śmierci fundacja została przemianowana na Dian Fossey Gorilla Fund by uhonorować założycielkę. Fundacja jest w dalszym ciągu głównym sponsorem badań goryli w górach Virunga i prowadzi ośrodek badawczy niedaleko opuszczonego już Karisoke. Na miejscu oryginalnego obozu Dian pozostało niewiele, gdyż dżungla szybko rozprawiła się z tworami człowieka. Pozostały gdzieniegdzie jeszcze fundamenty domków, pozostały ślady po miejscach gdzie czerpano wodę. Wokół porośnięte mchami drzewa, błotniste ścieżki, zielone piekło. Miejsce, w którym trudno sobie wyobrazić życie przez kilka tygodni, a zupełnie nie sposób myśleć o zamieszkaniu na stałe.

W powietrzu króluje wodna zawiesina parującego tropikalnego lasu – z tej mgły od czasu do czasu wyłaniają się górskie goryle.

"Afryka goryle Obserwacja 2007 Michał Jaworski" table of contents

  1. Afryka goryle Obserwacja 2007 Michał Jaworski
  2. Moje trekkingi
  3. Trekking - ogólne warunki
  4. Trekking - ubiór
  5. Trekking - wyposażenie
  6. Trekking - fotografowanie
  7. Dian Fossey
  8. Informacje dodatkowe
  9. Galeria