Maporto System Odciążeniowy – Test

Maporto System Odciążeniowy – Test

Maporto – system odciążeniowy jest tak genialny, że aż dziw że nikt na to nie wpadł wcześniej. A jednak. To nasz polski wynalazek autorstwa Przemysława Chlebickiego ze Sklepu Podróżnika.

Idea

Każdy plecak obciąża nam plecy i ramiona. Ciężki plecak obciąża nam plecy i ramiona znacznie bardziej. Wprawny turysta umie obciążać w plecaku biodra i odciążać ramiona. Ale nie zawsze to jest proste i nie zawsze to jest możliwe. System Maporto „unosi” nam pasy ramienne tak, abyśmy ciężar plecaka nosili raczej na biodrach niż na kręgosłupie i ramionach. To w zasadzie drugi stelaż który nosimy nie za, ale przed sobą. Tylko tyle i aż tyle.

Klamra Maporto montowana jest do taśmy pasu biodrowego plecaka.

Maporto to kilka modeli i kształtów w różnych opcjach materiału ( alu czy włókno węglowe) z przeznaczeniem dla kobiet, mężczyzn czy dzieci. Maporto to także plecaki różnej wielkości z już wbudowanym systemem nośnym.

Korzyści

Maporto daje fizyczne wsparcie dla każdego piechura wędrującego z plecakiem. Im większy ciężar, tym większe realne wsparcie. Dla wędrowców na długich trasach z dużym ładunkiem Maporto może być cudownym „dopalaczem” i ogromną ulgą. Dzięki Maporto realne obciążenie dotyczy miednicy, a nie ramion i kręgosłupa. Cała grupa osób która nie mogła z powodów zdrowotnych chodzić z plecakiem i obciążać pleców, z systemem Maporto będzie mogła wędrować.

Montowanie

System montuje się raz, na stałe. Zajmuje to trochę czasu i dlatego lepiej to zrobić na spokojnie w domu niż w ostatniej chwili na wyjeździe. W praktyce oznacza to, że przed wyjazdem montujemy słupki Maporto, zdejmujemy oryginalne klamry pasa biodrowego i zakładamy te od Maporto. Po zamontowaniu plecak zajmuje trochę więcej miejsca w bagażniku ale dla wędrowca te niespełna 400 gramów nie robi różnicy. Jeżeli chcemy Maproto zdemontować, zajmie nam to podobny czas, załóżmy że około 20 minut.

Tak wygląda Maporto po zamontowaniu na pasach ramiennych.

W łatwym terenie

Na długich trasach w łatwym terenie Maporto oferuj nieocenione wsparcie. Wszystko komplikuj się nieco w terenie trudniejszym lub gdy do wędrówki dochodzą nam elementy wspinaczki.

W trudnym terenie

W trudnym terenie lub gdy wędrujemy bardzo dynamicznie stelaż Maporto może nam kolidować z anatomicznymi ruchami barków i ograniczać pracę obojczyków, szczególnie jeżeli sytuacja wymaga skręcenia tułowia. Nie zalecam też używanie Maporto podczas wspinaczek i jazdy na nartach. Wywrotka i uderzenie o ziemię przy dużej prędkości o aluminiowe czy węglowe rurki może wywołać mechaniczne urazy. Również wszelkiego rodzaju pochylenia tułowia są w Maporto mocno ograniczone.

Ograniczenia w mocowaniu

System jest dostosowany do plecaków z taśmami biodrowymi o szerokości 40  mm. To raczej standardowa szerokość, ale przed kupnem należy sprawdzić. Kolejną sprawą do sprawdzenia jest możliwość mocowania Maporto do pasów ramion. Najprościej to zrobić z tymi plecakami które w pasach ramiennych mają naszyte taśmy nośne z przelotkami w płaszczyźnie góra- dół. Jeżeli nasz plecak takich taśm nie ma, mocowanie może być trudne czy wręcz niemożliwe. Dlatego przed zakupem należy się skonsultować ze sklepem Podróżnika i sprawdzić czy Maporto da się zamontować do plecaka z którym chcemy go używać. Albo po prostu kupić gotowy plecak sparowany z systemem Maporto.

Dla kogo Maporto

Ten system idealnie sprawdzi się na długich trekkingach z ciężkim plecakiem, szczególnie w niezbyt trudnym terenie. Poza tym Maporto będzie idealnym produktem dla tych wszystkich którzy pracują w terenie i noszą dużo. Ratownicy GOPR i TOPR, żołnierze (np. noszący radiostacje), sanitariusze z polowymi apteczkami, służby leśne, strażacy, przewodnicy turystyczni itp. będą Maporto zachwyceni.

Maporto powinno być też naturalnym wyborem dla tych którzy z powodów zdrowotnych nie mogą zbytnio obciążać kręgosłupa.

Link do produktów:

https://sp.com.pl/maporto-mrs

Galeria zdjęć

Rafał Król

Styczeń 2022 r