Jak przewidzieć pogodę?

Jak przewidzieć pogodę ? Obserwując przyrodę możemy bardzo skutecznie wnioskować jak będzie się zmieniać pogoda.

Przyroda sama dostarcza nam informacji, co będzie się działo, wystarczy, że nauczymy się je odczytywać.

Meteorologiczne oznaki dobrej pogody – JAK PRZEWIDZIEĆ POGODĘ

  • Ciśnienie atmosferyczne waha się nieznacznie lub rośnie.
  • Temperatura od wschodu słońca rośnie do godziny 15.00 – 16.00 a potem zaczyna spadać – gwałtowniej zimą. Latem ten spadek temperatury jest łagodniejszy i zaczyna się w późniejszych godzinach popołudniowych.
  • Noc jest chłodna i gwiaździsta. Gwiazdy położone blisko zenitu świecą spokojnie i jasno, nie mrugają ( gwiazdy położone nisko, nad widnokręgiem mrugają zawsze, co wynika z grubszej warstwy atmosfery, przez którą musi przejść światło)
  • Wschód słońca ma kolor jasnożółty lub jasnoróżowy.
  • Rano niebo jest wolne od chmur, lub ma nieliczne pierzaste chmurki, które znikają koło południa. Dalekie obiekty są zasnute niebieską mgiełką.
  • Ziemia jest ciepła w dzień a w nocy pojawiają się mgły i rosa.
  • W nocy nie wieje wiatr. Lekko wieje przed wschodem słońca oraz w pełni dnia. Wieczorem wiatr się uspokaja.
  • Latem prawdopodobny jest bardzo ulewny deszcz połączony z burzą, najczęściej po południu. Deszcz jest zwiastowany przez upalne, przypiekające słońce i duchotę. Poza tym przed burzą pojawia się gwałtowny wiatr, szybki spadek ciśnienia atmosferycznego i budowanie wysokich chmur w kształcie kowadeł
    (Cumulonimbus) z ciemno granatowo szarymi podstawami.

    Meteorologiczne oznaki pogorszenia pogody – JAK PRZEWIDZIEĆ POGODĘ

    Pogorszenie pogody to przejście z wyżu do niżu. Oznaki są następujące:
    Ciśnienie atmosferyczne spada. Czym wolniej spada ciśnienie, tym dłużej będzie trwał okres złej pogody.
    Temperatura w ciągu doby staje się bardziej wyrównana. W dzień jest chłodniej a w nocy cieplej. [tzn. jak w dzień jest coraz chłodniej, a w nocy coraz cieplej, czy też w nocy jest cieplej niż za dnia?]
    Nad zachodnim horyzontem pojawiają się chmury pierzaste i kłębiaste,które szybko przemieszczają się w kierunku obserwatora i zasnuwają całe niebo.
    W górach wzrasta widoczność i znika niebieska mgiełka.
    Zachodzące słońce ma kolor ciemnopurpurowy i mogą mu towarzyszyć chmury.
    Wiatr nie uspokaja się po zmroku i wieje również w nocy.
    Ziemia po zachodzie jest ciepła, nie występuje mgła ani rosa.
    Gwiazdy w pobliżu zenitu silnie mrugają (dzięki gwałtownym ruchom powietrza).
    Dookoła Księżyca pojawiają się pierścienie (halo) lub tęczowa obwódka.

    Meteorologiczne oznaki poprawy pogody

    Poprawa pogody to przejście z niżu do wyżu. Oznaki są następujące:
    Rośnie ciśnienie
    Temperatura pod wieczór spada
    Chmury są niskie, ciemne, poszarpane, wiatr je rozszarpuje, pomiędzy nimi prześwituje niebo.
    Wiatr, który był słaby przy niepogodzie wzmaga się i rozgania chmury, a przed wieczorem się uspokaja.
    Noc jest pogodna i chłodna, gwiazdy nie mrugają a księżyc świeci jasno.
    Deszcz, jeżeli pada to równomiernie i pomału zanika.

    Przyrodnicze oznaki pogody – JAK PRZEWIDZIEĆ POGODĘ

    Owady -latające wieczorem komary, muszki unoszące się nad wodą są oznaką dobrej pogody. Podobnie krzątające się lub przenoszące swoje jajeczka mrówki. Pająki tkające sieci w dzień a nawet w nocy. Pszczoły latają od rana i zapuszczają się nawet daleko od uli. Przed pogorszeniem pogody pająki się chowają w swoje pajęczyny, mrówki uciekają do mrowisk a pszczoły do uli. Latające owady snują się tuż przy ziemi.

    Jaskółki – jeżeli latają wysoko to zwiastują dobrą pogodę, jeżeli latają nisko to oznacza pogorszenie pogody.Płazy – żaby, ropuchy, traszki chowają się podczas suszy i wyłażą z ukrycia przed pogorszeniem pogody.

    Rośliny – szyszki drzew iglastych zamykają się szczelnie na kilka godzin przed deszczem. Na liściach kasztanowca na kilka dni przed pogorszeniem pogody tworzą się klejące kropelki.

    Uwagi: JAK PRZEWIDZIEĆ POGODĘ

    Większość, bo ponad 50% wiatrów wiejących w Polsce to wiatry zachodnie ( z zachodu), dlatego też patrząc wieczorem na zachód możemy zaobserwować, jaka nadjedzie stamtąd pogoda.

    Oprócz tego występują tzw. wiatry lokalne np. Bryza dzienna i nocna nad morzem lub jeziorami oraz wiatry fenowe (Halny) w górach.

    Bryza dzienna to wiatr wiejący za dnia znad morza na ląd. Mechanizm jest następujący – w dzień piasek, ziemia bardzo szybko się nagrzewa, dzięki czemu powietrze unosi się do góry. Następnie rozgrzane masy powietrza rozprężają się i wędrują nad wodę. W ten sposób ciśnienie nad morzem podwyższa się a nad lądem obniża. Powstała różnica ciśnień wywołuje wiatr powierzchniowy wiejący od morza w kierunku lądu – czyli od wyżu do niżu.

    Bryza nocna to dokładne odwrócenie tej sytuacji, woda ochładza się znacznie wolniej niż ląd, dzięki czemu ciepłe powietrze znad akwenu wędruje nad ląd, ochładza się nad nim i wieje znad lądu w kierunku morza.

    Wiatry fenowe (w Polsce nazywane halnym) występują w górach. Mechanizm jest następujący. Ciepłe i wilgotne powietrze niesione wiatrem napotyka na w swojej drodze na łańcuch gór, zaczyna się wznosić. Ulega przy tym oziębieniu o około 0,5 C na 100 metrów wzniesienia. Po osiągnięciu poziomu kondensacji pary wodnej następują obfite opady i powietrze traci duże ilości wilgoci. Po przedostaniu się nad granią powietrze już suche zaczyna opadać na druga stronę gór a przy tym ogrzewać się.
    Po przejściu wiatrów fenowych, (co trwa od kilku godzin do kilku dni) następują obfite opady śniegu lub deszczu. U ludzi halny wywołuje złe samopoczucie, pogarsza się też sprawność fizyczna i koncentracja.

    Nadejście wiatru halnego jest zwiastowane przez gwałtownie obniżające się ciśnienie, oraz suchość i przejrzystość powietrza. Nad górami tworzy się wielki biały wał chmur.

    Rafał Król

Więcej Informacji o przewidywaniu pogody, na kursach szkoleniach i prelekcjach na które serdecznie zapraszamy.

Rafał Król
Rafał Królhttp://rafalkrol.pl
Eksplorator światów i ikonoklasta.