Miejsce i czas

d04_66_07_04_foroyar_torshavn_widok_z_promu_na_nolsoy.sizedNa Wyspy Owcze trafiliśmy wraz z grupą miłośników obserwacji ptaków z klubu Horyzonty pod koniec czerwca 2004 w drodze na Islandię. Sprytni Farerczycy tak ułożyli trasę promu Norröna, że turyści zawsze muszą spędzić co najmniej dwa i pół dnia na wyspach. Co ma miejsce z pożytkiem zarówno dla wysp, jak i turystów. A ponieważ Norröna jest jedynym promem kursującym po północnym Atlantyku…

Wyspy Owcze – łącznie osiemnaście wysp, w tym szesnaście zamieszkałych – leżą gdzieś w połowie drogi pomiędzy najbardziej na północ wysuniętymi krańcami Zjednoczonego Królestwa a Islandią, w odległości 300 km na północny zachód od Szetlandów i 460km od Islandii. Odległość między krańcami wyspy z północy na południe wynosi 113km, a ze wschodu na zachód 75km. Łączna powierzchnia to 1400 km kwadratowych. Najwyższe wzniesienie to 882 metry, ale jeśli przypomnimy sobie, że wzniesienia zaczynają się z poziomu morza, a na wyspach nie ma ani drzew, ani krzewów stąd panujący wszędzie prawdziwie górski krajobraz. Najwyższy nadmorski klif ma 725 metrów (Enniberg), a średnia wysokość nad poziomem morza to ponad 300m.

Przełom lipca i czerwca to pewnie najlepsza pora dla wyjazdów na północ, w tym na Wyspy Owcze. Długi dzień, w miarę poprawna pogoda, możliwość obserwacji ptaków. Ze względu na obecność Golfsztromu nie ma tutaj ani gorącego lata, ani mroźnych zim – maksymalna dotąd zanotowana temperatura to 22C, a minimalna -14C. Niemniej jednak spoktanie Prądu Zatokowego z zimnymi polarnymi prądami z okolic Islandii powoduje, że mgła jest na porządku dziennym. Co więcej – na jednej wyspie możemy być oblepieni mgłą przez cały dzień, a w tym samym czasie druga wyspa skąpana jest w słońcu. Absolutnie czyste powietrze, wolne od kurzu i zanieczyszczeń kompensuje kaprysy pogody. Trzeba być jednak przygotowanym i na deszcz, i na mgłę, i na słońce, i na wiatr. Bo wszystkie te stany pogody mogą nas dopaść w odstępach kilku minut.

Nawet parę dni na Wyspach Owczych może sprawić przyjemność, ale wydaje się, że warto poświęcić co najmniej tydzień.

"Wyspy Owcze 2004 Michał Jaworski" table of contents

  1. Wyspy Owcze 2004 Michał Jaworski
  2. Miejsce i czas
  3. Historia
  4. Impresje
  5. Dodatkowe info
  6. Zdjęcia