Silva Expedition S – test busoli

Silva Expedition S – test busoli

 

Od wielu lat Silva jest synonimem nawigacji i wszystkiego co z nią związane. Expedition S to najnowsza odsłona kultowej busoli Expedition która towarzyszyła mi przez lata na wielu ekspedycjach od Haiti po Grenlandię. Silva Expedition S – Ta busola działa w każdych warunkach. Silva po mistrzowsku doszlifowała to co mogła i zostawiła bez zmian to co najlepsze.

Kompas czy busola

Kompas pokazuje północ, a busola umożliwia precyzyjną nawigację w wybranym kierunku dzięki wizjerowi i szczerbince czyli tak zwaną wędrówkę na azymut. Zatem testowana Expedition S to precyzyjna busola, a nie prosty kompas.

Busola vs GPS

Obecnie w dobie powszechnego korzystania z nawigacji GPS w smartfonach i na urządzeniach mobilnych mało kto zdaje sobie sprawę, że tylko busola działa zawsze i bez względu na temperaturę. Z odbiornikami GPS bywa sporo kłopotów z powodu zasięgu i zasilania. Również do chodzenia na azymut busola jest dużo wygodniejsza i igła szybciej i płynniej pokazuje właściwy kierunek niż strzałka kompasu na ekranie. Busola pokazuje dokąd iść a GPS gdzie jesteśmy. Warto się nad tym zastanowić.

Co robi przetestowana Expedition S?

Silva Expedition S
Silva Expedition S

Ta zaawansowana busola pozwala na chodzeniem na azymut i precyzyjną nawigację. Ale nie tylko. Expedition S umożliwia mierzenie nachylenia stoku dzięki wbudowanemu klinometrowi. Nachylenie stoku pozwala ocenić ryzyko lawinowe oraz ocenić czy auto jest w stanie pokonać wzniesienie. Dodatkowo dzięki specjalnej karcie dołączonej do busoli możemy szybko ocenić nachylenie stoku na podstawie poziomic na mapie i jednocześnie przybliżone ryzyko lawinowe.

Komfort pracy z Silva Expedition S

Silva Expedition S
Silva Expedition S

Doszlifowana ostatnia wersja zawiera sporo udogodnień. Płyta busoli pewnie leży w dłoni, nie jest ani za duża ani za mała. Posiada zintegrowane szkło powiększające, ułatwiające czytanie drobnych symboli na mapach. Umieszczone na płytce podziałki w milimetrach i calach, a także w skalach 1:50 000, 1:25 000 umożliwiają szybką ocenę odległości na mapach. Wewnątrz kapsuły znajduje się skala deklinacji którą regulujemy malutkim zegarmistrzowskim śrubokrętem. Kapsuła busoli Silva Expedition S pokryta jest gumą DryFlex, poprawiającą pewność chwytu, szczególnie w trudnych warunkach. Dzięki umieszczeniu na kompasie luminescencyjnych oznaczeń możliwe jest korzystanie z niego również w nocnych warunkach. Na spodniej stronie płytki znajdują się silikonowe nóżki zwiększające precyzję podczas pracy z mapą i zapobiegające niechcianemu przesuwaniu się kompasu.

Do recenzowanej busoli załączono ponadto praktyczną “smycz” ze specjalnym zabezpieczeniem, które w przypadku mocniejszego pociągnięcia automatycznie się rozpina, minimalizują ryzyko niebezpiecznego zaczepienia o gałęzie. Ponadto na tasiemce znajduje się praktyczna podziałka w skalach 1:50 000 oraz 1:25 000, ułatwiająca szybką ocenę odległości na mapie.

Najważniejsze funkcje Silva Expedition S:

Skala deklinacji wewnątrz kapsuły;

Przezroczysta płytka nie przeszkadza w czytaniu mapy;

Podziałki w skali 1 : 25 000 oraz 1 : 50 000, a także w milimetrach i calach;

Podziałki ułatwiające wyznaczenie współrzędnych GPS na mapie;

Wbudowane w płytkę szkło powiększające;

Silikonowe nóżki zwiększają precyzję podczas pracowania z mapą;

Klinometr;

Specjalne, luminescencyjne oznaczenia pozwalają na korzystanie z kompasu w nocy;

Guma DryFlex na kapsule poprawia chwytność i ułatwia obsługę kompasu;

Osłona z lusterkiem;

Specjalna „smycz” z podziałka w dwóch skalach;

Załączona karta ułatwiająca ocenę nachylenia stoku i zagrożenia lawinowego;

Wymiary: 11 × 6,5 × 2,3 cm

Waga: ok. 90 g

Dla kogo Silva Expedition S

Dla wszystkich którzy biegają na orientację, chodzą na azymut, jeżdżą na nartach skiturowych, korzystają z mapy do planowania wędrówek.

Dla narciarzy skiturowych i właścicieli aut terenowych którzy lubią górski offroad. Poza tym dla służb mundurowych, harcerzy, survivalowców i wszystkich którzy lubią schodzić z utartych szlaków i wędrować na przełaj. Polecam to urządzenie szczególnie osobom pracującym w ciężkich warunkach, w skrajnych temperaturach, oraz do używania na ekspedycjach. Ta busola jest niezawodna.

Galeria zdjęć busoli 

Cena i link do strony dystrybutora

Cena kompasu to 350 zł

www.polana.pl