Plecak wyprawowy – kryteria wyboru

Plecak wyprawowy – kryteria wyboru

Kryteria doboru plecakA wyprawowEGO

Plecaki wyprawowe należy dobierać pod kątem przeznaczenia oraz uwzględniać bardzo ważną rzecz – płeć. Każda szanujący się producent oferuje obecnie specjalne modele dla kobiet. Różnią się one od męskich modeli przede wszystkim konstrukcją pasa biodrowego który uwzględnia szersze i bardziej okrągłe biodra oraz konstrukcją pasów barkowych i długością (wysokością ) pleców w ogóle.

Kupując plecak wyprawowy należy przymierzyć koniecznie obciążony plecak. Inaczej nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy jest to produkt komfortowy dla nas.

Należy unikać plecaków ze stelażem zewnętrznym. System taki znacznie gorzej przenosi obciążenie na nasze plecy. Najlepszym rozwiązaniem są płaskie listwy aluminiowe lub kompozytowe wsuwane do plecaka od wewnątrz komory. Dodatkowym plusem jest możliwość demontażu stelaża do prania itp.

Bardzo istotny jest system regulacji plecaka wyprawowego. Najlepszy jest system gdzie możemy w pełni regulować plecak nie ściągając go z grzbietu.

Równie istotna jest tkanina z której wykonany jest plecak. Najbardziej wypróbowane i niezawodne materiały są produkowane przez amerykański koncern Du Pont (np. Cordura) oraz zastrzeżone marką Karrimor tkaniny silikonowane z rodziny KS ( Karrimor Specification) a także materiały produkowane przez Szwajcarską firmę Schoeller ( Schoeller Dynatec, Schoeller Dynamic, Keprotec).

W zasadzie można zaryzykować twierdzenie że wszystkie nadające się do produkcji plecaków wyprawowych tkaniny są wersjami Nylonu 6.6.

Jeżeli nie wiemy czy produkty określonej firmy są dobre wystarczy sprawdzić jaki jest okres oferowanej gwarancji. Osobiście unikałbym plecaków z gwarancją roczną lub dwuletnią. Coraz częściej trafiają się gwarancje typu „25 miesięcy”. Należy tu wspomnieć że wszystkie produkty oferowane w Unii Europejskiej mają 24 miesiące gwarancji. Należy polecić plecaki z gwarancją 5, 10 lat lub wręcz „dożywotnią”. W takim wypadku możemy być pewni że w interesie producenta było stworzyć doskonały produkt.

Kolejną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest jakość użytych zamków. Większość plecaków wyjazdowych posiada u dołu zamek umożliwiający wydobycie z niego części ładunku znajdującego się na spodzie. Zamek ten musi być wyjątkowo gruby i mocny. Będzie przecież „dźwigał” spory ciężar. Polecam zamki firmy YKK, Salmi oraz Opti.

Bardzo ważny jest kształt i kubatura „czapki” zamykającej plecak u góry. Powinna być spora , mieć przegrody lub kieszonki pozwalające na umieszczenie wielu niezbędnych przedmiotów a zamek zamykający powinien być łatwy do otworzenia jedną ręką i przykryty listwą tak aby nie dostawała się do środka woda.

Kolejnym ważnym kryterium doboru plecaka jest jego przeznaczenie.

Rodzaje plecaków WYPRAWOWYCH  ze względu na przeznaczenie.

plecak wyprawowy

Plecaki transportowe

Są to plecaki o ogromnej pojemności 80 do 120 litrów. Służą do transportu ciężkich ładunków na duże odległości. Mają bardzo komfortowy system nośny który powstaje kosztem wagi własnej dochodząc nawet do 5 kg . Konstrukcje takie są bardzo wysoki i w miarę szerokie. Moim zdaniem mają jednak bardzo zastosowanie ograniczające się do dużych wypraw. Jest to jedyny segment plecaków gdzie uważam za sensowne użycie stelaży zewnętrznych ( aluminiowe rurki).

Plecaki trekkingowe

Są to plecaki o pojemności 60 do 90 litrów , zazwyczaj ze sporym „kominem”, oraz paskami pozwalającymi na przytroczenie dodatkowego sprzętu ( karrimat, nart, itp.) które nie powinny ważyć więcej niż 3 kg . Zdecydowanie ten segment plecaków ma największe zastosowanie w turystyce, trekkingu i wszelkiej działalności outdoroowej.

Ich zastosowanie po części pokrywa się z plecakami transportowymi z jednej , a alpinistycznymi z drugiej strony .

W plecakach tego typu odradzam zakup modeli wyposażonych w boczne kieszenie. Uniemożliwiają one przyczepianie z boków karrimat itp. oraz powodują że ładunek „majta się” na boki podczas marszu.

Korzystnym rozwiązaniem w tego typu konstrukcjach jest umieszczenie zamka u spodu konstrukcji o których pisałem powyżej. Pozwala on na wydobycie czegoś „z dna” nie przekopując się przez cały sprzęt od góry.

Niezwykle pożyteczny jest też system nazywany „hydration bag” który pozwala na umieszczenie w plecaku specjalnego bukłaka z płynem i picia podczas marszu bez robienia przystanków. Specjalna rurka jest wyprowadzona od bukłaka z wnętrza plecaka do ust użytkownika. Pije się poprzez „przygryzienie” specjalnego zaworu.

Plecaki alpinistyczne

Są to plecaki o pojemności 30 do 50 litrów, wąskie , wysokie i dobrze przylegające do pleców. Dzięki temu łatwiej jest przeciskać się przez przeszkody podczas wspinania a ładunek dobrze przylega do ciała. Ich waga nie powinna przekraczać 1,8 kg . Powinny być tak skonstruowane aby można było je otwierać i regulować nawet w grubych rękawicach.

Z uwagi na to że takie plecaki często szorują po skałach i lodzie ( np. gdy wciąga się je na linie ) powinny być wykonane z wyjątkowo wytrzymałych materiałów. Bardzo ważne jest żeby można było regulować ich objętość za pomocą bocznych troków, a także żeby posiadały zaczepy i uchwyty do mocowania czekanów alpinistycznych , lin, kasków ,śrub itp.

Plecaki codziennego użytku

Plecaki tego typu są bardzo popularne. Znajdują zastosowanie tak jako plecaki szkolne jak i przeznaczone na zakupy lub wręcz zastępujące damskie torebki. Ich waga nie powinna przekraczać 1 kg . Ilość kieszeni i przegródek pozwala znaleźć miejsce na wszystkie rzeczy z którymi nie chcemy się rozstawać. Pojemność takich plecaków to około 20 litrów.

Plecaki specjalistyczne

To wszelkiego rodzaju plecaki bardzo wąskiego przeznaczenia stosowane przez wojsko, policję, jednostki ratownicze, a także nosiłki dla dzieci , torby rowerowe, snowboardowe, narciarskie itp.

Rafał Król